Smilov festival » Blog Archive » Hromadnej bike pojezd

Hromadnej bike pojezd

Vloženo : 03-07-2012 | Vložil/a : -iii- | Kategorie : Novinky

89

1206pojezd-flyerHromadnej pojezd Jihlavou
12. 7. 2012 startujeme v 17:00 od kina Dukla a pak už to pofrčí…
I Ty se přijeď projet a pobavit…

Je tolik důvodů, proč sednout na kolo každý den…

Ježdění na kole může být jednou ze zábavných součástí vašeho života.

Dojet si dva, tři kilometry tam, kam potřebujete, je na kole neuvěřitelně snadné a efektivní. Samozřejmě, zapojení jízdního kola do každodenního života je třeba rozjet postupně — pokus začít jezdit všude a hned může skončit těžkým znechucením. Na konec ale věříme, že pokud budete kolo používat každý den, učiníte tím jedno z velmi dobrých rozhodnutí ve svém životě.

Přece jen… věřili byste, že k záchraně planety můžete přispět i takhle příjemným způsobem?

1. šetříte čas

Cesty kratší než 3-5 km jsou obecně rychlejší na kole než autem, ve špičce to ale často platí i pro cesty na mnohem delší vzdálenosti.

2. Jízda na kole je zábavná :-)

3. Na kole pro zdraví

Cyklisté — i ti, jedoucí podél frekventovaných ulic — dýchají čistší vzduch, než řidiči vedle nich. Cesty lidí na kolech ale často vedou z velké části parky, zelenými zónami podle řek, málo frekventovanými ulicemi a to je vzhledem ke znečištění splodinami automobilů velmi výhodné. Samotná jízda na kole pak není o moc nebezpečnější, než jiné aktivity, které člověk běžně provozuje…

4. Poznáte své město

V blízkém okolí domova budete znát zakrátko každou uličku. Získáte daleko bližší kontakt se svým okolím. Vaše chápání ,,vlastní zóny” ve městě se rozšíří o nezanedbatelný veřejný prostor.

5. Šetříte svou peněženku

Pokud se používáním kola dokážete zbavit potřeby mít své vlastní auto, ušetříte výrazně nejvíc.

6. Jízdou na kole jste veřejně prospěšní

Použití jízdního kola šetří parkovací místa. Jízda na kole také zabírá méně veřejného prostoru než jízda autem — není třeba tolik silnic, lépe pak funguje MHD a město je hezčí. Jízda na kole tedy také šetří veřejné finance. Konečně: Jízdou na kole také snižujete spotřebu ropy — a to je určitě jízdenka k lepšímu světu jako celku.

a tak dále a tak dále………Komentáře (89)

Chelsea lost for the first time in 22 matches this season and Its lead in the English Premier League to three points How Was trimmed by Manchester City in a twist camisetas de futbol tailandia to the title race on Saturday.

Related Stories

Bayern wins Bundesliga; Chelsea close to EPL title The Associated Press
Barca stays in control in Spain; City grabs late winner The Associated Press
Chelsea beats Leicester 3-1, a win away from league title The Associated Press
Real Madrid semi-finals Juventus full line-up AFP
UEFA Champions League roundup: Bayern Munich and Barcelona walk into the seeding NBC Sports
Bayern Munich, though, Remained undefeated in Germany and seven point ahead Was After beating Bayer Leverkusen.

Here’s a look at the best of the action in Europe’s top leagues:

ENGLAND

Man City capitalized on Chelsea’s 2-1 defeat at Newcastle by beating Everton 1-0, with a left knee injury sustained by star striker Sergio Aguero early in the game marring year Otherwise great day for the champions.

Unlikely Newcastle shattered Chelsea’s bid to go through the 38-game undefeated campaign, pushing ahead 2-0 through two second-half goals from Papiss Cisse And Then hanging onto lead icts After Steven Taylor got a red card in the 81st minute.

Didier Drogba’s headed goal camisetas futbol baratas 2016 in the 83rd set up a frantic finish cam unstuck goal Chelsea at St. James’ Park for the third straight season, Camisetas De Futbol Baratas 2016 ending a 14-match unbeaten start in the league.

At Etihad Stadium, Aguero, the league’s top scorer with 14 goals, limped off in tears After getting hurt in the second minute. If the Argentina striker HAD beens on the field, he probably Would Have taken the penalty converted by Yaya Toure in the 24th minute for City’s winning goal.

Arsenal has camisetas de futbol tailandia online missed a chance to climb provisionally into the top four by losing 3-2 at Stoke, Allowing a goal to Peter Crouch After 19 seconds – The Quickest goal of the season – along with two more in the first half.

perhaps lavish gildings, Comfortable sandals within the 1930s in many instances arrived distinct fine material against

Accepted Inside story Surrounding priligy dapoxetine

pokemon heart gold no$gba fix, [url=http://pokemongocoinscheater.com/]pokemon go coin generator real[/url], pokemon sienna coin case location, pokemon go for android indonesia

Online shopping is considered very convenient as it gives you an opportunity to get the desired sunglasses delivered right at your place.
air jordan retro 3

Quite a bit of individuals consider it is possible to obtain such wholesale sunglasses on the low cost.
air max zero

Just browse through the online galleries of SunglassesUK and you are sure to find an overwhelming number of the most up to date designer and sports sunglasses including Tiffany sunglasses, Chanel sunglasses, Prada sunglasses, Oakley sunglasses, Rayban sunglasses, and even Oakley goggles and Bolle ski goggles.
nike jordan retro

Smilov festival » Blog Archive » Hromadnej bike pojezd

kamagra

kamagra soft

Vložit komentářVideo & Audio Comments are proudly powered by Riffly